SSS

Home > SSS

Sıkça Sorulan Sorular

Erasmus öğrencileri yarışmaya ekip üyesi olarak katılabilir mi?
Yarışmaya ERASMUS öğrencileri ekip lideri veya ekip üyesi olarak başvuramamaktadır.

TC vatandaşı olup yurt dışında yaşayan ancak Türkiye’de Erasmus öğrencisi olanlar katılabilir mi?
Değişim öğrencileri katılamaz koşulu TC vatandaşı olmayan katılımcılar için geçerlidir. TC vatandaşları her halükarda katılım sağlayabilirler.

Yarışma sıralamasını ne belirlemektedir? Filmler değerlendirilirken nelere daha çok dikkat edilmektedir?
Şartnamenin 5. Değerlendirme başlığı altında 3.2 maddesinde 2. paragrafa bakınız.

Sadece öğrencilerin katılabileceği bir yarışma platformu mümkün olabilir mi?
Yarışmada ayrı kategoriler bulunmamaktadır. Tüm başvurular alındıktan sonra, ilk üçte yer almayan öğrencilere yönelik Öğrenci Özel ödülü verilebilecektir. Ancak bunun için ayrı bir başvuru gerekmemektedir. Bu konudaki detaylı bilgi için şartnamede 6. Yarışma Takvimi ve Ödül başlığına bakınız.

5+1 ses sisteminde mi olması gerekiyor?
Evet, yarışmaya katılan filmlerin ses, müzik ve efektleri 5+1 ses sisteminde kaydedilmiş olması gerekmektedir.

Yarışmanın son başvuru tarihinin uzatılması düşünülüyor mu?
Hayır, yarışmanın son başvuru tarihinin uzatılması konusunda herhangi bir karar verilmemiştir. Ancak bundan sonraki dönemde herhangi bir değişiklik olduğunda www.anadoluanimasyon.com web sitesinde duyurular kısmında bilgi verilecektir.

Yarışmada dereceye giren filmlere farklı destekler de var mı?Dereceye giren filmlere Şartnamede belirtilen ödüller verilmektedir. Bunun dışında bir destek şuan için öngörülmemektedir.

Çalışmalar sadece çizim üzerine mi yapılmalıdır?
Çalışmaların sadece çizim ile yapılması gerekmemektedir. Kukla animasyon, nesne animasyonu, pixelation gibi çizim yapılmadan gerçekleştirilen filmler ve teknikler de kullanılabilir.

Çalışmalarda animatronik yöntem kullanılabilir mi?
Animatronik yöntem daha çok kukla ve görsel efekt ile ilgilidir. Ancak bu yöntemi kullanarak kare kare çekim yaparak deneysel bir film yapabiliyorlarsa kabul edilebilir.

Fakat animatronik bir animasyon tekniği olarak değerlendirilmemektedir.

BEBKA yarışmaya başvuran eserlerin tüm telif haklarını alıyor mu?
Hayır. BEBKA, yarışmaya başvuran eserlerin tüm telif haklarını talep etmemektedir. Yarışma Şartnamesi’nde 1. Katılım Koşulları maddesinde “Eserlerin Kullanım Hakkı” başlığı altında:

“BEBKA, yarışma yolu ile elde ettiği bu eserleri televizyon, internet ve diğer her türlü ortamlarda yayımlama; katalog, broşür, afiş, kitap, ajanda, takvim, dergi, CD/DVD, video ve diğer ortamlara alarak yayınını ve dağıtımını yapma, ayrıca yurt içinde ve yurt dışındaki kurumlara gönderme ve BEBKA tarafından düzenlenen veya katılım sağlanan her tür etkinlikte kullanma hakkına sahip olacaktır.”

şeklinde ifade edilmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere, BEBKA, sektörün gelişmesine katkı sağlayacak faaliyetlerinde kullanabilmek amacı ile, yarışmaya başvuran eserlerin, yalnızca, ticari olmayan şekilde çeşitli tanıtım faaliyetlerinde kullanılmasını talep etmekte olup eserin telif hakları eser sahibinde kalacaktır.

Yarışma herhangi bir nedenden dolayı iptal edilirse, yeterli başvuru olmaz veya ön elemeyi 6 eser geçemezse başvuran animasyonların yasal hakkı BEBKA’ya mı ait oluyor?
Yarışmanın iptal edilmesi halinde, yarışmaya başvuran eserlerin tanıtım faaliyetlerine kullanılması planlanmamaktadır. Kullanılması söz konusu olması halinde ise üst soruda belirtildiği üzere BEBKA yalnızca tanıtım hakkı talep etmektedir. Eserlerin telif hakları eser sahibinde kalmaktadır.

   

Copyright © 2017. Her Hakkı Saklıdır. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı | www.bebka.org.tr
Tasarım: İDAK MEDYA